Chyba każdy z nas był wiele razy w dzieciństwie zaszczepiony, co umożliwiło zabezpieczenie przed groźnymi schorzeniami. Lecz w późniejszym okresie życia z tymi szczepieniami już jest różnie. Obowiązkowe już się pokończyły, a do nieobowiązkowych niekiedy trudno się przekonać. Tymczasem szczepienia takie są ogromnie ważne, o czym przekonała nas chociażby niedawna pandemia covid. W pierwszym roku, gdy szczepionek nie było, mnóstwo ludzi zachorowało bardzo poważnie, i część nie przeżyła niestety tej choroby.

W momencie, kiedy szczepienia przeciw covid stały się dostępne, z dnia na dzień sytuacja znacząco się poprawiła. Jeżeli nawet ktoś był chory, to najczęściej dolegliwości nie były tak groźne, ponieważ ciało miało już wypracowane obronne mechanizmy. Rzecz jasna pewna grupa ludzi bardzo głośno krytykowała szczepienia i szerzyła niestworzone historie w ich temacie. Ale naukowe badania jednoznacznie potwierdzają, szczepionki nie tylko nie dawały żadnych powikłań, ale faktycznie zabezpieczały skutecznie przed poważniejszym przebiegiem choroby.

Dużo mniej niebezpieczna niż covid 19, co wcale jednak nie oznacza że całkiem łagodna, jest grypa. Na tę chorobę sezonową co roku choruje mnóstwo ludzi z całego świata, lecz zachorowań takich mogłaby być znacznie mniejsza ilość. Szczepienia grypa koszalin powszechnie dostępne są bowiem od wielu lat, i praktycznie każdy kto chce będzie mógł je przyjąć. Faktem jest, że zapłacić za nie trzeba kilkadziesiąt złotych, ale taka suma nie jest przesadnie duża w porównaniu z poważniejszym przebiegiem samej choroby.

Kobiety poprzez szczepienia uchronić się też mogą przed podstępnym i niebezpiecznym nowotworem szyjki macicy. Nowotwór ten wywoływany jest przez wirus brodawczaka ludzkiego, a właśnie szczepienia hpv bardzo skutecznie zabezpieczają przed nim. Takich chorób, których uniknąć by można było właśnie poprzez szczepienia jest jeszcze wiele. Dlatego też warto odwiedzić swojego lekarza i porozmawiać z nim o szczepionkach, jakie mogłyby się przydać, a następnie w wolnym czasie po prostu się zaszczepić.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like