Gandzia lecznicza odnosi się do stosowania rośliny marihuany czy też jej aktywnych składników, takich jak kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC), do celów medycznych. Jest wykorzystywany od tysięcy lat w leczeniu przeróżnych schorzeń, a w poprzednich latkach zdobył uznanie jako legalna kuracja lekarska.

W tym tekście omówimy historię lekarskiej trawki, podejście jej działania, jej atutu i skutki uboczne i aktualne przepisy oraz regulacje dotyczące jej stosowania. Zastosowanie trawki do celów uzdrawiających sięga starożytnych cywilizacji, takich jak Chińczycy oraz Egipcjanie, którzy używali jej do leczenia bólu, stanów zapalnych i odmiennych choróbsk. W XIX oraz XX wieku marihuana była w szerokim zakresie stosowana w świecie zachodnim jako środek leczniczy, lecz jej użycie spadło wraz z pojawieniem się używek sztucznych.

Niemniej jednak w poprzednich dziesięcioleciach odrodziło się zamiłowanie marihuaną leczniczą, a badania wykazały, że może ona być skuteczna w przypadku wielu schorzeń – żeńska odmiana marihuany. Marihuana lecznicza działa przez interakcję z systemem endokannabinoidowym organizmu, jaki odgrywa rolę w regulacji wielu przebiegów fizjologicznych, w tym bólu, humoru oraz apetytu. THC, główny psychoaktywny składnik marihuany, wiąże się z receptorami kannabinoidowymi w mózgu, prowadząc do przyzwoicie znanych efektów łagodzenia bólu, podwyższonego apetytu oraz ogólnego poczucia relaksu.

Mimo to CBD nie wywołuje tych efektów psychoaktywnych i twierdzi się, że ma cykl pożytków terapeutycznych, w tym zmniejszanie lęku oraz stanów zapalnych oraz łagodzenie bólu. Profitów z marihuany uzdrawiającej są liczne i zróżnicowane, lecz co poniektóre z najczęstszych obejmują łagodzenie bólu, zmniejszanie stanu zapalnego, doglądanie napadów padaczkowych i zmniejszanie lęku oraz depresji. Wykazano także, iż ma aspekty przeciwnowotworowe oraz jest skuteczny w leczeniu objawów takich stanów, jak stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz jaskra. Na dodatek marihuana lecznicza nie podporządkowuje i ma mniej efektów ubocznych niż dużo leków na instrukcję.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like