Wielbiciele włoskiej pizzy od razu wyczują, czy robiona jest ona na oryginalnych składnikach, czy też na tańszych podróbkach. Dotyczyło to będzie zarówno mąki i sosu pomidorowego, jak również sera mozzarelli, jaki jest także niezbędny w tej świetnej potrawie. W prawdziwej włoskiej pizzy może się pojawić prawdziwa mozzarella i produkty włoskie oryginalne, bo żaden inny ser nie będzie tak smakował. Warto zatem poznać wszystkie tajniki jej produkcji, które mają ogromny wpływ na konsystencję i smak.

Ser ten sprzedaje się przeważnie pod postacią niewielkich kulek w słonej zalewie. Posiada delikatną strukturę, a po przerwaniu tworzą się tak charakterystyczne włókna. Prawdziwa mozzarella jest robiona z mleka krowiego, jakie wlewa się do dużej kadzi i daje podpuszczkę. Po podgrzaniu wszystkiego tworzy się skrzep, z jakiego formowane są później kulki i umieszczone w posolonej zalewie. Lecz przed tym masa zalewana jest ciepłą wodą, to właśnie ten proces powoduje wytworzenie włókien. Ser ten charakteryzuje się miękką konsystencją oraz delikatnym smakiem, a po stopieniu będzie się mocno ciągnął.

Jeżeli ktoś chciałby kupić włoską mozzarellę z Włoch, to powinien poszukać jej w jednym ze sklepów oferujących produkty włoskie oryginalne. Jeżeli miał będzie nieco szczęścia, to być może też tam znajdzie jakieś odmiany z tej grupy serów, na przykład takie jak buffala czy burrata. Mozzarella buffala jest dla odmiany produkowana z mleka bawolego, które ma dużo więcej tłuszczu. To ma mocny wpływ na jej smak, który jest dużo bardziej wyraźny, a jednocześnie z lekkim kwaskiem. Bufalla jeszcze się nie cieszy u nas dużą popularnością, choć powoli zaczyna się to zmieniać.

Oryginalnie wygląda i smakuje także mozzarella burrata. Z kolei ją robi się z krowiego mleka, ale w procesie produkcji dokłada się niedużą ilość śmietany. W tym celu tworzy się niewielką kieszonkę, do której ta śmietana zostaje wlana. Tym sposobem smak burraty jest trochę maślany, zresztą to od masła właśnie wzięła się nazwa tego sera.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like