Alkohol etylowy bądź etanol to związek organiczny o wzorze chemicznym CH3CH2OH. Jest też znany jako alkohol zbożowy oraz jest łatwopalną, bezbarwną cieczą o silnym zapachu oraz smaku. Alkohol etylowy jest głównym elementem napitków wyskokowych, takich jak piwo, wino i trunki wysokoprocentowe, i ma prawo być wykorzystywany jako etylina do napędów spalinowych. Etanol jest fabrykowany ze źródeł naturalnych, takich jak trzcina cukrowa oraz kukurydza, w drodze fermentacji lub ewentualnie uwodnienia etylenu. Tok fermentacji modyfikuje glukozę w etanol przy użyciu drożdży w dozorowanych temperaturach oraz poziomach pH.

Po wyprodukowaniu może być stosowany do rozmaitych towarów, w tym paliw, farmaceutyków, pestycydów, substancji zapachowych oraz konserwantów. Oprócz szerokiego zastosowania w celach rekreacyjnych, alkohol etylowy ma też dużo zastosowań w przemyśle. Jest powszechnie dopisywany do benzyny w celu wzmożenia liczebności oktanowej, co pomaga zmniejszać się dziobanie napędu przy przyjaźniejszych poziomach sprężania w napędach poruszanych mieszankami benzynowymi obejmującymi etanol.

Etanol jest również czasem dodawany do oleju napędowego w zimnym klimacie, by zmniejszyć woskowanie spowodowane niskimi temperaturami. Oprócz wielu zastosowań w przemyśle oraz produktach rekreacyjnych, alkohol etylowy działa także jako środek antyseptyczny; ma aspekty przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu jest przydatny w specyfikach sprzątających, takich jak alkohol do wycierania i środki do dezynfekcji rąk. Oprócz tego etanol może funkcjonować jako rozpuszczalnik; jego niska temperatura wrzenia sprawia, iż idealnie nadaje się do przenoszenia cząsteczek przez procesy destylacji w trakcie tworzenia rozmaitych typów napojów alkoholowych, takich jak whisky czy gin.

Ogólnie rzecz biorąc, wszechstronny charakter alkoholu etylowego sprawił, iż stał się on ważną częścią naszego powszedniego życia; obojętnie od tego, czy są spożywane w odpowiedzialny sposób w odmierzonych liczebnościach w celach rekreacyjnych, czy znajdują się w produktach takich jak środki do dezynfekcji rąk w celach higienicznych, wszyscy spotykamy się z tą ciałkiem regularnie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy!

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like