Warto wiedzieć, że żelbet to materiał konstrukcyjny wykonany z kruszywa zbrojonego powlekanego stalą. To dzięki temu zyskuje on swoją trwałość i elastyczność, dzięki czemu większość specjalistów pracujących w branży budowlanej uważa, że jest to idealny materiał budowlany. Częstym błędem jest przekonanie, że żelbet można łatwo ciąć zwykłą ręczną piłą. Oczywiście nie jest to wcale takie proste. Jeśli już chcemy do takiego działania wykorzystać piłę, to musi być ona wykonana z wytrzymałych materiałów. Na pewno takie dodatkowe wzmocnienia, pozwalają na cięcie żelbetu, ale w tym celu dobrze jest wykorzystać praktyczne elektronarzędzia, które w znaczącym stopniu ułatwiają ten proces.

Właściwe elektronarzędzia ułatwiają przecięcie żelbetu

Jak ciąć wzmocnione stożki? Używanie piły z zębami specjalnie zaprojektowanymi do cięcia prętów zbrojeniowych jest bezpieczną opcją, która pozwala na solidne wywiercenie właściwych otworów w głównej płycie żelbetowej. W tym wypadku siła nacisku na materiał nie powoduje uszkodzenia płyty ani narzędzia, jakie wykorzystywane jest to tego typu operacji. Warto wiedzieć, że w tym przypadku moc piły musi być wystarczająca do całkowitego usunięcia zbrojenia bez pozostawiania śladów na powierzchni płyty. Taka praca z wykorzystaniem elektrycznej piły wymaga właściwego zabezpieczenia, jak i przygotowania samego stanowiska pracy. Przede wszystkim istotne jest wykorzystanie okularów ochronnych, jak i maski, aby zabezpieczyć twarz i oczy. Standardowo maszyny najczęściej używane do cięcia betonu zbrojonego to: piły tarczowe, piły szablaste, wyrzynarki i dłuta murarskie. Szczególnie warto wyróżnić tutaj piły szablaste, które nadają się do cięższych prac, ponieważ mogą przecinać grube materiały bez przegrzewania lub całkowitego zacinania się w trakcie samej pracy. Wyrzynarki zaś nadają się do cięcia mniejszych elementów żelbetu.

Wyrzynarka i ograniczony kąt działania

W tym wypadku problemem może okazać się ograniczony zakres ruchu, co z pewnością utrudnia pracę z wykorzystaniem takiego sprzętu. Dłuta zaś trzeba w odpowiedni sposób naostrzyć, aby były w stanie przebić się przez powierzchnię betonu zbrojonego. Właściwe wykorzystanie wspomnianych sprzętów sprawia, że cięcie wzmocnionego betonu staje się wyraźnie łatwiejsze. Oczywiście, aby, korzystać z wielu wymienionych wyżej sprzętów potrzebne jest odpowiednie przeszkolenie i świadomość ryzyka. Tak więc każdy może nauczyć się bezpiecznego cięcia betonu zbrojonego, przestrzegając bezpiecznych praktyk i podejmując środki ostrożności, które w zupełności wystarczą, aby wykonywać taką pracę odpowiedzialnie.

 

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like