Włoskie dania są znane i cenione na praktycznie całym świecie, sporo osób uważa że jest to najsmaczniejsza kuchnia. W pierwszym momencie wydają się proste i łatwe do przygotowania, lecz w wielu przypadkach nie do końca się to jednak udaje. Należy bowiem pamiętać, że tajemnica tych dań się bierze z dwóch podstawowych rzeczy. Pierwsza z nich to przepisy, dopracowywane przez pokolenia kucharzy. O końcowym smaku przeważnie będą decydować niuanse, i z tego też powodu tak dużej liczbie osób to nie wychodzi tak jak by chciały.
Kolejną ważną kwestią są składniki używane do przygotowania, a kucharze z Włoch nie idą na żaden kompromis. Jeżeli jakieś danie ma tak smakować jak smakuje w Mediolanie, Neapolu albo Rzymie, to muszą być do niego użyte najlepsze jakościowo produkty włoskie oryginalne. Żadne podróbki czy substytuty nie dadzą tak wyjątkowego smaku, jeżeli nawet się będą podobnie nazywać. Dotyczy to nawet składników takich jak pomidory, mąka czy makaron, a już szczególnie serów. Każdy, kto miał ją okazję spróbować na pewno potwierdzi, że oryginalna mozzarella włoska zupełnie inaczej smakuje niż sery, jakie produkowane są przez różne firmy które nie pochodzą z Włoch. Często firmy takie korzystają ze wsparcia włoskich fachowców, ale na końcową jakość wpływa też mocno mleko. Włosi hodują w tym celu specjalne rasy bydła, wypasane niejednokrotnie w górskich dolinach, i to mleko ma ogromny wpływ na końcowy smak sera.
Najczęściej spotykaną odmianę mozzarelli wytwarza się z mleka które właśnie pochodzi od krów. To zapewnia biały kolor i dużo delikatności, i to właśnie taka wersja jest spotykana najczęściej. Lecz coraz większym zainteresowaniem cieszy się też wśród smakoszy mozzarella bufala. Do wytwarzania tego gatunku sera kuchnia włoska producent używa mleka pochodzącego wyłącznie od bawolic, hodowanych w zaledwie kilku regionach kraju. Dzięki wyższej zawartości tłuszczu w mleku bawolim ta wersja mozzarelli będzie dużo bardziej wyrazista, posiada lekko kwaśnawy smak i w swoim składzie zawiera znacznie większą ilość cennych składników odżywczych.
+Tekst Sponsorowany+